TERMİK SANTRAL ANKETİ

Çevre ve Orman Bakanlığı, İzmir’in Aliağa İlçesi’nde termik santral kurmak isteyen ENKA Enerji AŞ’ye Mayıs 2010 ‘da ÇED olumlu raporu verdi.

Ağır sanayi tesislerinin yarattığı kirlilik ile boğuşan İzmir’in Aliağa İlçesi’nde 2 yıl önce yaşanan termik santral tartışması yeniden gündeme geldi. ENKA tarafından İzmir’in Aliağa İlçesi’ne bağlı Çakmaklı Köyü sınırları içerisinde yapılması planlanan, ithal kömüre dayalı 800 Megawatt gücündeki termik santral projesi Çevre ve Orman Bakanlığın’dan ÇED olumlu raporu aldı. Firmanın aldığı ÇED olumlu raporunun ardından, ilk olarak 20 yıl önce yörede ağaç kesilmesiyle başlayan termik santral tartışması yeniden alevlendi. Çakmaklı Köyünde santralin kurulacağı arazının tamamına yakınını değerinin 10 kat fazlasını ödeyerek köylüden satın alan  Enka Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)’nın verdiği lisansı bulunuyor.

İTHAL KÖMÜR KULLANILACAK

ENKA’nın Çakmaklı Köyü’ne kurmayı planladığı 800 megawatt gücündeki termik santralin, AB’nin yaz aylarında uygulamaya koyacağı emisyon normlarında yapılacağı belirtildi. Santralde Kolombiya, Endonezya, Güney Afrika ve Rusya’dan getirtilecek olan 6 bin 500 kcal veren, emisyonu ve atığı son derece az kömür kullanılacağı kaydedilirken, bu kömürün, 150 bin tonluk dev gemilerle taşınacağı için, sahile boyları 400 metre’yi bulan gemilerin yanaşabileceği bir de liman inşa edileceği bildirildi.

 

 

 

ENKA tarafından İzmir’in Çakmaklı Köyü sınırları içerisinde yapılması planlanan, ithal kömüre dayalı 800 Megawatt gücündeki termik santrale Evet mi? Hayır mı?

(santralle ilgili haber – bilgi yandaki sütunumuzda okuyabilirsiniz?) Anket 1 Ekim 2010’da sona erecektir. Anket için oyunuzu kullanmayı unutmayın !
 

Anket

YENİ ANKET HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR
Seçenek yoktur!


Hava Durumu